12 Ocak 2014 Pazar

Kedi, örgü ve Kar ile Çocukluğumun Kış Günleri
Tema kış olunca ilk aklıma gelen sobada pişmiş kestanenin tadı oldu doğrusu. Sonra çocukluğuma kadar götürdü bu konu beni. Çünkü çiftçi bir ailenin çocuğu olarak kışlar dinlenme ve bol bol sohbet zamanıdır. Kış gelip sobalar yakılmaya başladıktan sonra hele bir de kar yağdımı tatil başlar bizimkiler için. Misafirliklere gidilip gelmeler başlar, kitaplar okunur. Annem şişini ipini çıkartır başlar bir şeyler örmeye. Babam gündüzleri terzilik yaparken akşamları kestane pişirip meyve soyarken kedimizde babamın arkasında sürtünür durur. Kedicik arasıra annemin yumaklarına saldırıverir ki işte o an kıyametler kopar. Haylaz kediciğin bu hamlesi ile huzur sessizliği annemin çığlıklarıyla bozulurdu. Annem kedinin evde ne işi var diye söylenirken işini bilen kedicik doğru babamın arkasınında alırdı soluğu. Ben ders çalışırken babamın soyduğu meyvelerden otlanır, kestaneleri götürürken arasıra pencereye koşar yağan karın okulları tatit edip etmeyeceğini tartardım kafamda :)

Yarışma sayesinde nostalji yaptım :) Özlemişim galiba...


Gelelim çalışmamıza, kedicik, yumak, kar, kış derken birbirinden yaramaz kediciklerle dolu bir kış günü çıktı ortaya. Kedicik derken evimizde geneldi bir kedi olurdu ama ben birazcık abarttım bu kedi işini :) Scrapframe çalışmalarına takılmışken konuyu en iyi bu şekildi ifadi edeceğimi düşünerek başladım çalışmaya.


Öncelikle arşivimden kullanacağım materyallerin fotoğraflarını toparladım.


Photoshop'da hem bir ön düzenleme yaptım hem de boyutlandırdım.


İstediğim fotoğrafları A3 kağıdına yerleştirerek baskıya götürdüm. 
(Bu fırsat 9.5 aylık oğlumu babasına bıraktım ve aylar sonra ilk kez tek başıma dışarıya çıktım. Konumuz dışı ama çok ilginç bir duyguydu. Sanki hep anneydim ve hiç bir zaman oğlumsuz çıkmamışım gibi. Kuçağımda bir sıpa yok, sırtımda onun çantası yok ve önümde içinde oturmak istemediği bebek arabası yok. Süper di valla :D )


Baskıları 250 gr mat kuşeye aldım.


Malzemelerim: Görsellerin olduğu baskılar, makas, cetvel, kumaş, kar spreyi, silikon yapıştırıcı, çift taraflı bant, sıvı yapıştırıcı, ip, falçata, dekota
 Görselleri tek tek birbirinden ayırarak detaylı kesmeye başladım.
Kestiğim parçalardan pencerenin içlerini de tek tek keserek boşalttım.Kullanacağım eşya, kedi ve kuş görsellerini tek tek kestim. Kaba kesimi makasla yaparken detaylarda maket bıçağına benzer bir bıçak kullandım. (Yukarıdaki fotoğraflarda kestiğim fotoğrafların yanında görülen malzeme) Bu malzemeyi kırtasiyelerin mimari maket parçaları satılan bölümlerde görüyüyor çoğunlukla ama tam adını ben de bilemiyorum.


 Daha sonra pencere camındaki karları yapmak için artık kağıtları kullanarak yukarıdaki şekillerde rasgele kestim.


Kestiğim parçaların boyutlarını kontrol ettim. Bazı fazla büyük kestiklerimi küçülttüm.Kestiğim parçalarına kar spreyi ile kar efekti verdim. 


Kestiğim kuş fotoğraflarındaki ağaç dallarına da bu kar spreyinden bulaştırdım.Manzara fotoğrafının etrafını kestim ve üzerine asetat kağıdı koydum.
Asetat kağıdının üzerinden manzarının zeminindeki karın üzerine kar spreyi ile boyutlandırarak kar etkisini güçlendirdim.


Aynı koltuktan iki adet bastırdım ve ilk koltuğu etrafından dikkatlice kestim. İkincisinin ise sadece yastığını kestim ve arkasına kalın çift taraflı bant ile etrafını kestiğim koltuğu yapıştırdım. 


Aynı yastığı iki kat olarak yapıştırdığımda yastık sanki gerçekmiş gibi boyut kazandı ve derinlik oluştu. Bu şekilde sağda ve solda olmak üzeri iki adet kanepe yaptım.


Kenepenin yanına koymak üzere bir de komidin kestim. Bu komidinden de iki adet bastırarak diğerinin yalnızca çekmece kapağını kestim. 


Bu çekmece kapağını da kalın çift taraflı bant ile yapıştırdım ve böylece çekmece eçıkmış etkisi vermiş oldum.Son olarak da orjinal fotoğrafta bir fincanın içinden sarkan kedi fotoğrafındaki kediyi keserek yine kalın çift taraflı bant ile yapıştırdım ve sanki kedicik çekmecenin içindeymiş etkisi oluştu.


Minyatür bir şiş ve örgü yapmak için Kartopu ip ve kürdan kullandım. Elimde hiş ince şiş olmadığı için gerçekten de kürdan ile örmek zorunda kaldım.


1-2 cm kada ördüğüm kazağımı yarım bıraktım ve kalan ip ile de yumağını yaptım.


Yumağı sökülmemesi için sıcak silikon ile yapıştırarak sabitledim.


Bu da örgünün son hali.


Kedileri oynaması için başka yumaklar da yaptım.


Yumağın birisini fotoğrafta da yumağa sarılmış bir kedinin üzerini sararak daha gerçekçi bir etki vermiş oldum.


İşte yumağa sarılmış kedicik :)Yanında yumak bulunan başka bir kedinin fotoğrafının üzerine de gerçek yumak yapıştırdım.


Yumağın artan ipini kedinin arkasından boynuna doladım.
Yumaklarla oynayan diğer kedilere gerçek yumaklar ekleyerek gerçekçi olmalarını sağladım.


Yumagının yanında iplerine sarılmış bir kedicik daha :)


Bu da yumağı ile oynayan başka bir kedicik.


İpleri arkadan sıcak silikon ile yapıştırarak sabitledim.


Yumağı dağıtmış yaramaz bir kedicik daha :)Yumağın ucunu ağzına almış bu kediciğin yumağını da ellerimle sardım.
Kedicikleri de yapıştırmak için hepsinin arkasına çift taraflı bant taktım.

Kuruması için bir kenara bıraktığım Kar manzarasının kurumayacağını anlayınca zemini yapmak için kolları sıvadım.


Zemin için kestiğim dekotanın kalan parçalarını da şeritler halinde kestim. 


Bu şeritleri iki kat olacak şekilde birbirine yapıştırdım.
Duvar olarak düşündüğün parçanın arkasına pencereyi koyarak işaretledim.


İşaretlediğim yerden yarım santimetre içeriden bir daha çizdim ve kestim.Duvarda kestiğim pencere oyuntusunu zemin dekotası üzerine koyarak işaretledim.


Manzara fotoğrafının arkasına çift taraflı bant taktım.


Manzara fotoğrafını işaretlemiş olduğum dekotanın üzerine işaretleri ortalayarak yapıştırdım.
Manzara fotoğrafının üzerine kar spreyi ile boyutlantırdığım asetat kağıdını yapıştırdım. Manzara fotoğrafının etrafına daha önce şeritler halinde kestiğim dokota malzemelerini yapıştırdım. Bu sayede pencere ile mesafe olacak ve derinlik sağlayacak.


Daha önce duvarı işaretleyip kesmiştim. O kestiğim boşluğa pencereyi arkadan bant ile yapıştırdım.


Pencerenin duvara yapışmış hali.


En arkadaki dekota malzemesinin etrafına yapıştırdığım şeritlerin üzerine üstteki duvarı geçici koydum ve kedilerimi de yerleştirerek aşağıda görüldüğü gibi bir deneme yaptım.Deneme ile kontrollerini yaptıktan sonra geceyi sonlandırdım. (Kar spreyini ilk kez kullandığım için kuruyacağını sanarak çalışmayı sabaha bıraktım. Ama kurumuyormuş :)

Sıra pencerenin üzerindeki karlara geldi.


Bir gece önceden kestiğim ve üzerine kar spreyi ile kar efekti verdiğim kar kütlelerini pencerenin camlarına tek tek yapıştırdım.
Camlarına kar birikmiş penceremin son hali.


Sonradan aklıma gelen buz sarkıtlarını da ekledim. (Çocukluğumda bir sopa ile tek tek büyük bir itina ile kırardım evlerin çatılarından sarkan bu buzları. Birisinde hepsi birden düşmüştü de rüşen parçalardan birisi kaşıma geldiği için kanamıştı bile :D)


Pencereyi bitirdiğimize göre sıra zemindeki manzara ile buluşmasına geldi. Şeritlerin üzerindeki bantları soyarak pencereyi manzaranın üzerine yapıştırdım.


Pencereden görünen manzara işte bu...


Sıra boş olan odayı oldurmaya geldi.


Daha önce kestiğim ve yastıkarını iki kat yapıştırarak boyutlandırdığım koltukların arkasına üç kat fotoblok malzemeden yapıştırdım ki çok daha derin dursun.


Öncelikle fotoblokları birbirine yapıştırdım daha sonra da kanepelere.


Koltuklarım hazırdı ve bandı açarak odaya yerleştirdim.


Koltuğun üzerine yerleşmiş bir kediciği de hemen iliştirdim ve sarkan ipi koltuğun üzerinde dolaştırdım.


Koltukları pencerenin iki yanına gelecek şekilde yapıştırarak yerleştirdim. Tabi diğer koltuğu da bir kediyi oturttum.


Koltukların arasına üzerinde örgü kedi biblosu fotoğrafı bulunan komidini yerleştirdim. Koltukları üç kat fotoblok ile boyutlandırmıştım, komidini ise iki kat yaparak koltukların arkasında kalmasını sağladım.


Sonuç yukarıda ki gibi oldu :)


Bu kedileri yerleştirme aşaması o kadar keyifliydi ki hepsini yerleştirdikten sonra ancak fotoğraf çekmek aklıma geldi :( 
Bu aşamana daha önce hazırladığım kedileri odanın çeşitli yerlerine yapıştırdım sadece.Çalışmayı yatay hazırladığım için kedilerin ayaklarına tam dikkat edememişim. Panoyu ayağa kaldırdığımda kedilerin ayağının yere basmadığını fark ettim. 


Bu açıklığı kapatmak içinde bir parça polar kestim.Poları ikiye katlayarak sıcak silikon ile yapıştırdım.


Yapıştırma işlemi bittikten sonra aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi kedilerin altına dikkatlice sokarak yapıştırdım.

Veee

Sonuç aşağıdaki gibi oldu. Kedilerle dolu bir evde örgü örmeye çalışan annem yumaklarının dağıldığını gördüğünde çıldıracak :)BİTTİ :)

2 yorum: